آموزش میکروکنترلر STM32 : معرفی

میکروکنترلر STM32-معرفی

یکی از واحدهایی که بچه‌های الکترونیک (و البته سایر رشته‌های مشابه) باید پاس کنند، میکروکنترلر است. موضوعی که بسیار در صنعت کاربردی است. متاسفانه اغلب، این درس -حتی در دانشگاه‌های سطح اول کشور- بسیار ضعیف ارائه می‌شود و نگاه کاربردی در ارائه آن وجود ندارد. در حالیکه حرفه‌ای شدن -به معنای واقعی کلمه- در برنامه‌نویسی میکروکنترلرها، می‌تواند ارزش و درآمد خوبی برای فرد ایجاد کند.

این روزها اغلب وقت کاری من، صرف برنامه‌نویسی برای میکروکنترلرهای STM32 می‌شود. دوست ندارم وارد بحث‌های بیهوده و پوچ بر سر برتری میکروکنترلرها یا ابزارهای مختلف شوم.

 “در پاسخ به دوستانی که برای انتخاب مسیر خود در کار کردن با خانواده های مختلف میکروکنترلر و ابزارهای برنامه نویسی سردرگم هستند، معمولا این پاسخ ارائه می‌شود که برای رهایی از سردرگمی و فراهم شدن امکان قضاوت بهتر، یک “با” را از سوال ذهنی خود حذف کنید. اگر بجای این سوال که “باید با چه کار کنم؟” بیشتر روی این سوال متمرکز شویم که “باید چکار کنم؟” آنگاه با مشخص شدن هدف و کار مورد نظر برای انجام دادن، ابزارهای سخت افزاری و نرم افزاری به شکل مشخص تری قابل انتخاب خواهند بود. به عبارت دیگر، در صورتی که نیاز جاری را بشناسیم بهتر می‌توانیم ابزار مناسب را برای رفع این نیاز انتخاب کنیم. ”  استاد اوژن کی‌نژاد

اما قصد دارم از چیزهایی که در این مسیر تاکنون یادگرفته‌ام، بنویسم. در مسیر بیان آموخته‌هایم تازه کار هستم. هرچند تلاشم را برای انتقال هرچه بهتر مفاهیم خواهم کرد. با این وجود نظرات و فیدبک‌هایی که شما به من می‌دهید می‌تواند این مسیر را هموارتر و ما را به هدف نزدیک‌تر کند.

برای شروع مباحث این دوره سعی می‌کنم از مقدماتی‌ترین و ساده ترین مباحث میکروکنترلر شروع کنم و کم کم به مباحث پیشرفته‌تر آن برسیم. میکرویی که می‌خواهم با آن این سری آموزش‌ها را شروع کنم STM32F030F4P6 خواهد بود. دو دلیل عمده برای انتخاب این میکرو داشتم. اول اینکه میکرویی بسیار ارزان و با امکانات فوق العاده با توجه به قیمتش می‌باشد. در بسیاری از کاربردها همین میکرو می‌تواند جوابگو مناسبی برای محصول تولیدی ما باشد. علاوه بر این ممکن است بسیاری از افراد از جمله دانشجویان، بخواهند با حداقل هزینه، آموزش عملی میکروکنترلر را آغاز کنند. دومین دلیلم هم این بود که امکانات و محدودیت‌های حداقلی این میکرو ما را مجبور می‌کند تا بهینه‌تر از منابع میکرو استفاده کنیم و این خود می‌تواند موجب یادگیری نکات بیشتر شود.

برای کار با این میکرو، ما به یک برد الکترونیکی نیاز داریم که STM32F030F4P6 بر رویش قرار داشته باشد. نمونه خیلی خوب مینی بردهای STM32F030F4P6 (تصویر بالا) می‌باشد که با قیمت ارزانی در بازار وجود دارند. علاوه بر آن به یک پروگرامر/دیباگر هم نیاز داریم که اگر میخواهید هزینه زیادی در این خصوص انجام ندهید، نوع مینی ST-LINK (تصویر زیر) هم کفایت می‌کند. در سری پست‌های بعدی قطعاتی دیگری که به مرور نیاز داریم را معرفی خواهم کرد.

1
Leave a Reply

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
فرید صراف زاده

تشکر فراوان از شما مهندس عزیز ♥