انتخاب پین‌های مناسب برای پریفرال ( remap ) به کمک STM32CubeMX

یک ویژگی فوق العاده در میکروکنترلرهای STM32 این است که گاهی می‌توانید پین‌های پریفرال مورد نیاز خود را عوض کنید. به این کار اصطلاحاً remap کردن می‌گویند.  این کار می‌تواند دست شما را در کشیدن PCB و یا طراحی مدار بازتر کند.

البته دست شما آنقدر هم باز نیست که بتوانید پین دلخواه خود را هر  چه خواستید قرار دهید. به عنوان مثال، برای انتخابِ پین TX پریفرال UART1 در میکروکنترلر STM32F030F4P6، سه انتخاب داریم. به عبارتی می‌توانید PA2 یا PA14 یا PA9 را به عنوان TX این پریفرال انتخاب کنید. این گستره‌ی انتخاب برای هر پریفرال متفاوت است و برای اینکه بدانید که چه گزینه‌هایی دارید، راه اول این است که به دیتاشیت مراجعه کنید.

اما راه دوم -که به مراتب سریعتر و آسان‌تر است- استفاده از نرم‌افزار کیوب ام ایکس است. به این طریق که پس از فعال کردن پریفرال، بر روی پین مورد نظر خود – در اینجا TX از پریفرال UART1 – به همراه فشردن کلید Ctrl، کلیک کنید. (Ctrl + کلیک) بعد از این کار به صورت گرافیکی سایر گزینه‌های قابل انتخاب، آبی می‌شوند.

گزینه های remap برای پریفرال uart
پین‌های PA2 و PA9 و PA14 گزینه‌های هایلایت شده برای انتخاب TX

در ضمن، این امکان وجود دارد در حالی که کلید کنترل را نگه داشته‌اید، پین مورد نظر خود را بر روی سایر پین‌های قابل انتخاب، با موس drag کنید تا remap صورت بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *